Chmura obliczeniowa jako sposób na oszczędzanie

hosting domen

Jest wiele sposobów na to, żeby zminimalizować koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Tak naprawdę, wartościowe są tylko te oszczędności, które nie przekładają się w żaden sposób na zminimalizowanie przychodów. Chodzi tutaj nie tylko o doraźne działania, ale również o perspektywiczne myślenie – w krótkim okresie czasu opłacalne może okazać się na przykład zredukowanie liczby etatów w firmie, jednak problemy mogą wówczas pojawić się nieco później. Współcześnie wiele firm wydaje mnóstwo pieniędzy na IT. Takie działanie ma oczywiście sens, ponieważ bez nowoczesnych rozwiązań informatycznych czasami trudno jest dobrze prosperować i skutecznie rywalizować z konkurencją.

Jeśli jednak można korzystać z określonych narzędzi w takim zakresie, jaki nam jest potrzebny i jednocześnie płacić za to mniej niż dotychczas, to z pewnością warto to zrobić. Umożliwić nam to może chmura obliczeniowa. W dzisiejszych czasach znaleźć można podmioty zajmujące się udostępnianiem posiadanych przez siebie zasobów IT firmom. Oczywiście, nikt nie robi tego charytatywnie – za dostęp trzeba odpowiednio zapłacić. Warto jednak przeliczyć, czy w taki sposób nie zaoszczędzimy – rozbudowa i utrzymanie własnego środowiska IT może okazać się przecież droższe, niż korzystanie z zewnętrznego wsparcia.

Badania potwierdzają, że chmura obliczeniowa często pozwala firmom zaoszczędzić i to zaoszczędzić całkiem sporo – może to być na przykład o 20% mniej wydatków na IT!.