Dlaczego należy pamiętać o tradycjach?

Pielęgnacja zwyczajów i tradycji to obowiązek każdego z nas. Wszak tradycja jest nieodłącznym elementem kultury. To dlatego tak ważne jest, aby dbać o zwyczaje – tak samo jak robili to nasi przodkowie. To przecież oni bardzo mocno dbali o to, aby obyczaje czy tradycje były dalej przekazywane z pokolenia na pokolenie. Niezwykle istotne jest jednak to, aby proces przekazywania zaczął się już na wczesnym etapie – jeśli jako dzieci poznamy tradycje oraz zwyczaje to z pewnością także później będziemy chcieli sami o nie zadbać.

Nic więc dziwnego, że wiele rodzin nadal kontynuuje podtrzymywanie tradycji. Dzieje się tak przy okazji różnych świąt, ale nie tylko. Oczywiście wiele zwyczajów i tradycji najlepiej widać właśnie w tych świątecznych okresach, a więc w trakcie czasu Bożego Narodzenia, jak i Wielkanocy. Bardzo ważne jest, aby o tych tradycjach pamiętać i głośno mówić. Rodzice wychowujący swoje dzieci w coraz bardziej pędzącym świecie powinni pamiętać o tym, aby tradycje pielęgnować i przekazywać, choćby poprzez opowiadanie różnego rodzaju historii czy też po prostu kultywowanie zwyczajów, nie tylko tych świątecznych.

Jest to najprostsza droga do tego, aby wszystkie tradycje i zwyczaje zostały w nas i żyły dalej. Po co nam tradycje i zwyczaje? Przekazywanie tradycji z pokolenia na pokolenie ma swoje bardzo istotne znaczenie. Zwyczaje są jednym z naszych dziedzictw kulturowych – to także bardzo bogata kopalnia wiedzy o naszej przeszłości. W ten sposób możemy dowiedzieć się jak żyli nasi przodkowie, co ich zajmowało oraz co myśleli. To na podstawie zwyczajów czy obyczajów tworzy się również nasza tożsamość.

Bardzo często zwyczaje powiązane są także z różnego rodzaju mądrościami ludowymi. Wszystko to sprawia, że o kulturę trzeba dbać, aby nie zapomnieć o naszej przeszłości i przodkach, dla których przekazywanie zwyczajów dalej miało niezwykle istotny wymiar. Bardzo dużą rolę w kształtowaniu tożsamości oraz pielęgnowaniu tradycji mają dziś więc rodzice, od których w dużej mierze zależy to, czy zwyczaje i tradycje zostaną przekazane dalej. Istotną funkcję w tym wszystkim odgrywa także szkoła. Ważne jest, aby pokazywać dzieciom dorobek naszej kultury i kultywować w nich piękne zwyczaje oraz tradycje.

Czasy się zmieniają, lecz nie oznacza to, że przeszłość powinna zostać zapomniana – wręcz przeciwnie, zwyczaje i tradycje cały czas zbliżają do siebie ludzi, a co za tym idzie niosą za sobą ogromną wartość dla współczesnych, o czym warto dziś pamiętać.