Ganges – święta rzeka Hindusów

www.kotfilemon.waw.pl

Wracając do kwestii religii, która w Indiach ma bardzo duże znaczenie, musimy wspomnieć o rzece Ganges. To jedna z najdłuższych i najlepiej znanych rzek na świecie, która w hinduskich realiach odgrywa ogromną rolę społeczną oraz duchową. Przede wszystkim jest to dla mieszkańców Indii rzeka święta.

Kąpieli w niej przypisywane są szczególne właściwości – obmycie ciała ma usuwać choroby, przedłużać życie, dodawać witalności. Dlatego właśnie codziennie tysiące mieszkańców Indii decyduje się na to, by zanurzać się w świętej rzece. Ilość chętnych do uduchowionej ablucji wzrasta szczególnie w okresie hinduskich świąt religijnych, kiedy to zainteresowanie wszelkimi obrzędami jest siłą rzeczy największe.

Równocześnie trzeba podkreślić, że Ganges jest rzeką bardzo brudną. Wyrzucane są do niej między innymi spopielone zwłoki zmarłych, co także traktowane jest jako cenny gest w ich kierunku. Poza tym zasoby rzeki są po prostu wykorzystywane w codziennym życiu wielu tysięcy Hindusów, co odbywa się poza jakąkolwiek kontrolą.