Najpopularniejsze polskie zwyczaje i tradycje

domowykomfort.pl

Jako naród mamy naprawdę bogatą historię a co za tym idzie wiele zwyczajów i tradycji. Dotyczą one przede wszystkim wielu świąt kościelnych, ale i również innych okazji. Mamy bowiem tradycje związane z urodzinami, ślubami, a także uroczystościami pogrzebowymi. Nie da się ukryć, że historia i to co minione są dla nas niezwykle ważne, stąd też tak duże przywiązanie do różnych tradycji. Z pewnością wymienić można tutaj na przykład zwyczaj związany z obchodzeniem przez dzieci pierwszych urodzin.

Roczek to wyjątkowe święto, które to stanowi okazję do wykorzystania bardzo ciekawej tradycji. Dziecku daje się wtedy kilka różnych przedmiotów: najczęściej są to różaniec, pieniądze czy też długopis. Odpowiadają one przyszłym zainteresowaniom dziecka lub też profesji jaką będzie się być może zajmować. Oczywiście cały ten zwyczaj jest jedynie zabawą, stanowi jednak świetną pamiątkę, zwłaszcza jeśli zostanie uwieczniony w formie filmu lub zdjęć. Dla małego, nic nie rozumiejącego dziecka to możliwość zabawy nowymi przedmiotami, rodzina z kolei cieszy się i śmieje, a także snuje domysły na temat przyszłej kariery dziecka.

Co ciekawe, zwyczajten obecny jest nie tylko w Polsce, ponieważ podobną praktykę prowadzi się na przykład w Korei Południowej. Świąteczne tradycje i zwyczaje Mówiąc o tradycjach nie można nie wspomnieć o sporej liczbie zwyczajów związanych z wszystkimi świętami kościelnymi. Znajdziemy wśród nich na przykład tradycję odwiedzania zmarłych na grobach czy też tłusty czwartek, w którym to zwyczajowo spożywa się jak najwięcej pączków. Poza tym, Wielkanoc oraz Święta Bożego Narodzenia są wręcz przepełnione wieloma różnymi tradycjami takimi jak paczki na święta dla pracowników. Dotyczą one nie tylko zachowania, ale też dekorowania domu, potraw oraz spędzania czasu.

Święta wielkanocne, a konkretnie ich drugi dzień wiąże się przykładowo z polewaniem się wodą. W przypadku zimowych świąt mamy do czynienia przede wszystkim z bardzo specyficzną atmosferą. Czuje się ją praktycznie już od końca listopada aż do stycznia, a obejmuje całą sferę publiczną – telewizję, radio i punkty handlowo-usługowe. Bardzo dużo mówi się wtedy o miłości do drugiej osoby i o czynieniu dobra, dlatego też między innymi panuje zwyczaj dawania sobie prezentów. Mogą one być wręczane szóstego grudnia w mikołajki, ale też dopiero we wigilię, kiedy to znajdować będą się pod choinką.

Dekorowanie drzewka to chyba najbardziej popularna tradycja, która to jest niezwykle podatna na różne zmiany. Obecnie panuje moda na nietuzinkowe strojenie drzewek, które to mogą być zarówno sztuczne jak i żywe.