Polskie tradycje bożonarodzeniowe

Nie da się ukryć, że to właśnie zimowe Święta Bożego Narodzenia są tymi, z którymi to związanych jest najwięcej tradycji. Tradycje te pochodzą z wielu źródeł, dlatego też przez lata zmieniała się nieco ich forma i wyraz. Obecne zwyczaje związane z obchodzeniem tego święta wywodzą się nie tylko od naszych przodków, ale również z wiary i wpływów innych kultur. Cała ta mieszanka jest dziś tym, co nazywamy tradycją bożonarodzeniową. Obejmuje ona przygotowywanie danych potraw, wręczanie prezentów, śpiewanie kolęd czy też dzielenie się opłatkiem. Różnorodność zwyczajów związana z tymi świętami jest naprawdę niebywała, co tylko potwierdzają drobne różnice, które to można zauważyć nawet w innych województwach. Zanim jeszcze nadejdą święta, gdzieś w okolicy początku grudnia przychodzi czas kiedy to trzeba ubrać choinkę. Zasadniczo nie ma na to określonego sposobu, tak samo jak w zależności od preferencji wybiera się choinkę żywą lub sztuczną.

Zwykle dekoruje się ją lampkami, bombkami i łańcuchami a na czubku koniecznie umieszcza gwiazdę. Oczywiście nie da się ukryć, że w każdym domu choinkę będzie się ubierało w innym czasie. Jedni lubią cieszyć się nią już od początku grudnia, inni z kolei będą ją dekorować dopiero na weekend przed samymi świętami. Wszystko zależy tutaj od indywidualnych upodobań, a także wolnego czasu.

Tradycyjne potrawy – co można znaleźć na wigilijnym stole?

Wśród potraw, które to z pewnością goszczą na stołach wszystkich osób obchodzących święta Bożego Narodzenia wymienić można przede wszystkim rybę. Zwykle jest to karp, jednakże odstępstwa od tej tradycji zdarzają się bardzo często. Zamiast karpia pojawić może się bowiem dorsz, śledź a także makrela czy łosoś. Kolejnym istotnym elementem wigilijnej wieczerzy jest czerwony barszcz, w którym znajdziemy uszka.

Nadziewa się je zwyczajowo grzybami z kapustą, jednak tutaj także spotkać można różne wariacje. Na pewno wspomnieć trzeba także o obecności na stole wigilijnym kompotu z suszu oraz klusek z makiem. Symbolika maku wiąże się z tym, że ma on przynieść szczęście w nadchodzącym roku. Być może to właśnie dlatego, tradycyjnym ciastem jest oczywiście makowiec. Oprócz niego równie popularnym świątecznym wypiekiem są sernik oraz piernik. Łakocie to nieodłączny element chyba każdych świąt, ponieważ idealnie nadają się do rodzinnych pogaduszek przy herbacie lub kawie. Wśród tradycji dla najmłodszych wymienić tu trzeba oczywiście chodzenie po domach jako kolędnicy. W zamian za śpiewanie kolęd można otrzymać słodycze, a czasem nawet pieniądze.

A prezentów na święta szukaj na https://swiatmikolaja.pl/