Przyszłość chmur obliczeniowych
Każda firma ma nieco inne koszty prowadzenia działalności gospodarczej, jednak zdaje się, że można wskazać przynajmniej jeden element, który powtarza się w księgach wszystkich przedsiębiorstw. Chodzi tutaj o wydatki na narzędzia informatyczne.
Zdaje się, że w ostatnich latach stanowią one coraz większy procent tego, co każda firma musi wydać w ciągu miesiąca, żeby normalnie funkcjonować i żeby móc skutecznie rywalizować z konkurencją. Zasada ta tyczy się chyba wszystkich branż, ponieważ wszędzie narzędzia informatyczne pomagają lepiej zorganizować pracę firmy i sprawniej realizować projekty.
Właśnie z tego powodu idea chmury obliczeniowej, zarówno prywatnej, jak i publicznej, ma przed sobą przyszłość. Zapewne w przyszłości coraz więcej podmiotów gospodarczych korzystało będzie z chmury obliczeniowej, no chyba że ktoś wymyśli inny sposób na to, żeby tanim kosztem uzyskiwać dostęp do zasobów IT.
Wiadomo, że nie każdej firmie opłaca się tworzyć i utrzymywać (co też przecież kosztuje), własny serwer. Podobnie rzecz się ma ze sprzętem komputerowym o dużej mocy obliczeniowej czy też ze specjalistycznymi aplikacjami.
Nierzadko zdarza się również, że określone zasoby IT potrzebne są nam tylko na jakiś czas i wtedy z pewnością nie ma sensu wydawać na nie dużych pieniędzy. Już teraz zainteresowanie chmurami obliczeniowymi rośnie, a w przyszłości tendencja ta powinna zostać raczej utrzymana.
Przedsiębiorstwa powinny w coraz większym stopniu stawać się uzależnione od narzędzi IT, a ich ceny raczej jakoś drastycznie nie spadną, ponieważ stale będą pojawiały się na rynku nowsze technologie, a te zawsze przez pewien okres są drogie.