Przyszłość chmur obliczeniowych

Przyszłość chmur obliczeniowych

31 maja 2019 Wyłącz przez Boleslaw

Każda firma ma nieco inne koszty prowadzenia działalności gospodarczej, jednak zdaje się, że można wskazać przynajmniej jeden element, który powtarza się w księgach wszystkich przedsiębiorstw. Chodzi tutaj o wydatki na narzędzia informatyczne.

Zdaje się, że w ostatnich latach stanowią one coraz większy procent tego, co każda firma musi wydać w ciągu miesiąca, żeby normalnie funkcjonować i żeby móc skutecznie rywalizować z konkurencją. Zasada ta tyczy się chyba wszystkich branż, ponieważ wszędzie narzędzia informatyczne pomagają lepiej zorganizować pracę firmy i sprawniej realizować projekty.

Właśnie z tego powodu idea chmury obliczeniowej, zarówno prywatnej, jak i publicznej, ma przed sobą przyszłość. Zapewne w przyszłości coraz więcej podmiotów gospodarczych korzystało będzie z chmury obliczeniowej, no chyba że ktoś wymyśli inny sposób na to, żeby tanim kosztem uzyskiwać dostęp do zasobów IT.

Wiadomo, że nie każdej firmie opłaca się tworzyć i utrzymywać (co też przecież kosztuje), własny serwer. Podobnie rzecz się ma ze sprzętem komputerowym o dużej mocy obliczeniowej czy też ze specjalistycznymi aplikacjami.

Nierzadko zdarza się również, że określone zasoby IT potrzebne są nam tylko na jakiś czas i wtedy z pewnością nie ma sensu wydawać na nie dużych pieniędzy. Już teraz zainteresowanie chmurami obliczeniowymi rośnie, a w przyszłości tendencja ta powinna zostać raczej utrzymana.

Przedsiębiorstwa powinny w coraz większym stopniu stawać się uzależnione od narzędzi IT, a ich ceny raczej jakoś drastycznie nie spadną, ponieważ stale będą pojawiały się na rynku nowsze technologie, a te zawsze przez pewien okres są drogie.