Szok cywilizacyjny prawdopodobny

www.amhcoaching.pl

Na co powinien się przygotować stateczny Europejczyk, który wybiera się do Indii? Czy powinien się czegoś obawiać? Cóż, prawdopodobnie jest to kwestia indywidualnej wrażliwości, jednakże widoki jakie może zastać na miejscu, a także modele zachowań niektórych osób są ciężkie do zaakceptowania. Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę z tego, że Indie to zupełnie inny świat.

Inna kultura, inne podejście do ludzi, zwierząt i sytuacji codziennych. Bardzo często mamy spore problemy, by ogarnąć mentalność innych Europejczyków, którzy w gruncie rzeczy niewiele różnią się od nas w materii kultury.

Z jakichś jednak przyczyn nas Polaków może zaskakiwać i przytłaczać energia i temperament Włochów czy Hiszpanów. Na drugim biegunie do białej gorączki przyprawia niektórych angielska flegma i stateczność.

Wyobraźmy sobie jaki musi być odbiór społecznej rzeczywistości w Indiach, które są państwem innym od każdego w Europie – i to o 180 stopni? Z pewnością ludzie, którzy mają większe doświadczenie w podróżowaniu łatwiej sobie przyswoją te nowe realia.